Na czym polega adaptacja projekty typowego?
Na czym polega adaptacja projekty typowego?

Kupno wymarzonego projektu to dopiero początek drogi do własnego domu. Kolejnym etapem jest tzw. adaptacja projektu typowego w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Tego typu adaptację najlepiej jest zlecić uprawnionemu architektowi, który jest czynnym członkiem Izby Architektów.

Charakterystyczną cechą  „projektów typowych” jest ich uniwersalność. Są one zaprojektowane w oparciu o przyjęte teoretyczne założenia. Projektant przyjmuje pewne wartości, które nie muszą być zgodne z faktycznymi warunkami panującymi na działce kupującego. Umiejscowienie projektu typowego na konkretnej działce to zadanie architekta adaptującego.

Adaptacja projektu jest do jego dostosowanie do:

1. Warunków regulowanych dokumentami prawa miejscowego, zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub, w przypadku jego braku, w Decyzji o Warunkach Zabudowy. Projektant adaptujący ma obowiązek  wprowadzenia zmian w projekcie w celu dostosowania go do warunków lokalnych.

2. Lokalnych warunków gruntowo – wodnych oraz stref klimatycznych.

3. Ukształtowania terenu i warunków panujących na działce budowlanej, na przykład poprzez właściwe zlokalizowanie budynku na działce zgodnie z panującymi normami prawnymi i zasadami wiedzy technicznej. 

4. Warunków wydanych przez gestorów sieci w zakresie instalacji wewnętrznych i przyłączy.

Architekt adaptujący na podstawie przekazanej dokumentacji projektu typowego sporządza Projekt Zagospodarowania Terenu oraz wprowadza niezbędne zmiany  w projekcie gotowym. W imieniu inwestora występuje do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego z wnioskiem o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

Koszt takiej adaptacji jest całkowicie indywidualny i zależy od wybranego architekta oraz zakresu wprowadzanych w projekcie zmian.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy realizacja wybranego przez Ciebie projektu domu parterowego będzie możliwa na Twojej działce, skontaktuj się z doradcą projektowym Partero, sprawdzimy to. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.